
Jan Jaap Stoker
Sportcentrum Kortezwaag
Waar werk je nu en wat doe je?
Bij Sportcentrum Kortezwaag in Gorredijk werk ik nu enkele jaren als fitnessinstructeur. Naast de begeleiding in de fitness geef ik ook groepslessen aan senioren (60+ circuit training) en Old Skool lessen. Dat is een soort Cross Fit les.
Naast training geven vind ik het sociale aspect van fitnesstrainer zijn ook erg leuk. Ik probeer met alle doelgroepen goed in contact te komen. Daarnaast vind ik het belangrijk dat zoveel mogelijk sporters het gevoel hebben dat ze ‘gezien worden’. Met name van wat oudere sporters krijg ik vaak terug dat ze dit erg waarderen.
Wat is de aanleiding geweest om de opleiding Fitnesstrainer A te gaan doen?
Ik heb eerst op het CIOS gezeten en mijn MBO-diploma gehaald, maar hier heb ik geen specifieke fitness richting gevolgd. Na mijn opleiding ging ik nadenken in welke richting ik wilde gaan werken, dat werd dus bij Sportcentrum Kortezwaag. Daar werk ik met veel plezier, maar ik merkte dat ik me verder wilde verdiepen in het vak. Zo wilde ik me verder ontwikkelen en meer kennis opdoen. En dat is zeker gelukt!
Je werkte dus al in de fitness, maar je geeft aan dat je toch nog veel geleerd hebt. Wat zoal?
Wat ik vooral geleerd heb is om trainingsprogramma’s geleidelijker op te bouwen, in kleine stapjes. Bijvoorbeeld door eerst meer omvang toe te voegen en daarna pas de intensiteit te verhogen, maar ook de micro progressies waren zeer waardevol. Je leert ook dat je dit bij iedere doelgroep anders aanpakt.
Wat ik ook geleerd heb is om de intake uitgebreider aan te pakken en de juiste vragen te stellen. Die eerste kennismaking is erg belangrijk om de juiste informatie te verzamelen, dat is de basis waar vanuit je gaat werken met je klant.
Van hetgeen je geleerd hebt pas je nu vooral toe?
Ik probeer nog bewuster een band op te bouwen tijdens een intake, zodat de sporter zich vertrouwd voelt in het sportcentrum. Daarnaast bouw ik de trainingsschema’s in kleinere stapjes op, waarbij ik ook meer denk vanuit de trainingsmethodes. Wat ook leuk is om te vermelden dat ik nu de pallof press in mijn eigen trainingsschema heb verwerkt, nadat ik hiermee kennis maakte tijdens de opleiding.
Welke onderdelen van de opleiding had je het meeste moeite mee?
Voor mij waren de portfolio opdrachten het meest lastig. Ik ben een praktijkman en ik vind het papierwerk moeilijker. Daarbij had ik ook onderschat hoeveel tijd het mij ging kosten, omdat ik het zelf wat lastiger vond. Uiteindelijk waren deze opdrachten wel waardevol en leerzaam, maar volgende keer zou ik eerder beginnen om de opdrachten uit te voeren en uit te werken.
“De opleiding hielp me mijn begeleiding naar een hoger niveau te tillen: beter opbouwen, gerichter coachen en écht contact maken met elke sporter.”
Wat is voor jou de meerwaarde van de praktijkonderdelen van de opleiding?
Bij het oefenen van de praktijkexamens volgden we elkaars lessen. Tijdens deze lessen heb ik qua oefenvormen en oefeningen veel inspiratie opgedaan, waarvan ik een deel nu ook zelf weer kan gebruiken in mijn dagelijkse werk.
Wat wil je mogelijk in de toekomst nog meer oppakken in de fitnessbranche?
Begin in ieder geval op tijd met de portfolio opdrachten! Daarnaast hebben de docenten veel kennis, zij kunnen het op verschillende manieren uitleggen als je iets niet begrijpt. Dus mijn advies is ook om vragen te blijven stellen. Beter 5 minuten onwetend, dan de rest van de opleiding afvragen wat het ook alweer betekende!



